Kam na výlet v Českém Ráji

Kam na výlet

Vyberte oblast Českého Ráje: Jičínsko, Sobotecko, Turnovsko, Semilsko, Novopacko

Prachovské skály

Mezi obcemi Prachov, Pařezská Lhota, Horní Lochov a Blata se nachází přírodní rezervace Prachovské skály. Uskupení pískovcových skal a lesů, s nespočtem vyhlídek a přírodních scenérií, patří k nejnavštěvovanějším místům Českého ráje.

Z Pařezské Lhoty je skalní město snadno dosažitelné pěšky. Vydáte se nejprve ke skalnímu hradu Pařez, ležícímu na okraji obce a vzdálenému jen několik set metrů od penzionu. Zřícenina skalního hradu je přístupná turistům a ukrývá především obytné místnosti v pískovcové skále, na níž byly vybudovány kamenné obranné zdi.

Po červené turistické trase od hradu Pařez dojdete za chvíli do centra Prachovských skal. Cesta je lemována skalami a uvidíte na ní také dřevěnou plastiku skřítka a bájného ochránce skal Pelíška. Plastiku najdete nedaleko Turistické chaty, kde se můžete občerstvit v samoobslužné restauraci s příjemným venkovním posezením.

Středem skalního města vás provede malý a velký turistický okruh.  Vstup od Turistické

chaty je zpoplatněn. K nejvyhledávanějším místům těchto okruhů patří Vyhlídka Českého ráje, Vyhlídka míru, Madona s děťátkem, Prachovská jehla, Císařská chodba, Americká sluj, Vyhlídka prof. Hakena a další.

Ze středu skalního města můžete pokračovat po nekončících stezkách Prachovských skal v objevování dalších koutů tohoto symbolu Českého ráje nebo se vydat od Turistické chaty zpět opačným směrem přes skautskou vyhlídku a zvoničku českých turistů po žluté a modré značené trase k rozcestí u obce Pařezská Lhota.

Malý okruh: 1,5 km
Velký okruh: 5 km
Hrad Pařez-Turistická ch.: 2,5 km

Prachovské skály turistické centrum

Duben – Říjen    Po – Ne    9:00 – 17:00

Prachovské skály vstupné

Základní vstupné:    100 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti):    250 Kč
Snížené vstupné (děti, studenti, senioři, ZTP):    50 Kč
Poplatek za psa:    10 Kč

Letní turistické autobusy Český ráj

Trasy:
Turnov – Jičín a zpět přes Vyskeř i přes Kacanovy
Semily – Rovensko – Jičín
Semily – Vyskeř – Turnov – Malá Skála – Kozákov – Semily

Kapesní jízdní řády 2020